1 Mayıs Evde Bakım Parası Yatan İller Açıklandı mı?

Evde bakım maaşı, Aile Bakanlığı tarafından yardıma muhtaç vatandaşlara yatırılmaktadır. Herhangi bir sosyal güvencesi olmayanların alabildiği evde bakım maaşıyla ilgili vatandaşlar yeni aya girilmesiyle birlikte araştırma yapmaya başladı. 1 Mayıs evde bakım maaşı yattı mı? Mayıs ayı evde bakım parası ne zaman hesaplara yatırılacak?

1 Mayıs Evde Bakım Maaşı Yatan İller Belirlendi mi?

Evde bakım aylığı ya da diğer adıyla evde engelli bakım parası henüz hesaplara yatırılmadı. Nisan ayının 10. gününden itibaren Nisan ayı maaşları yatırıldığı için Mayıs ayında da ilerleyen günlerde ödemelerin yapılacağı düşünülüyor.

Evde Bakım Parası Ne Kadar?

2020 evde bakım parası Ocak ayında memur maaşlarına yapılan zam ile birlikte yükseldi. Yüzde 5,49 oranında artış yaşayan evde bakım maaşı 2020 yılında 1,460 TL olarak hesaplara yatırılıyor. 2019 yılında bu rakam 1,384 TL’ydi.

Evde Bakım Maaşı Başvuru Belgeleri

Engelli vatandaşlar için devletin verdiği evde bakım maaşı için istenen belgeler;

  • 2 adet vesikalık fotoğraf
  • Devlet hastanelerinden kişinin engelli olduğuna dair rapor
  • Bakıcı olarak yazılan kişinin kimlik fotokopisi
  • Bireyin var ise öğrenim durum belgesi

Başvurular ikamet edilen bölgedeki Aile ve Sosyal Politikalar il ya da ilçe müdürlüklerine yapılmaktadır. Tüm dosyaların eksiksiz olması halinde evraklar incelenerek kişiye aylık evde bakım maaşı bağlanabilir.

Ekonomikredi.com olarak evde bakım maaşı yatan iller listesini güncel olarak sitemizden her gün takip edebilirsiniz. Belirttiğimiz üzere Mayıs ayı evde bakım maaşları önümüzdeki günlerde hesaplara aktarılır aktarılmaz paylaşmaya devam ediyor olacağız.