1 Mayıs 2020 Cuma Haftanın Son İşlem Gününde Dolar Ne Kadar Oldu? Uzmanlardan Dolar Yorumları

Koronavirüs salgını ile dolar kuru tarihi bir rekora imza atarak bugün 7 TL’den işlem görmeye başladı. Haliyle Türk Lirası da dolar karşısında maalesef değer kaybetmeyi sürdürüyor. Uzmanların psikolojik eşik olarak gördüğü 7 TL sınırı bugün aşılınca dolar kuruyla ilgili yeni yorumlar da yapılmaya başlandı. İNFO yatırımdan Mert Yılmaz, dolar yükselecek mi, dolar ne kadar olur, dolar 7,20 TL mi olacak gibi soruların yanıtlarını yatırımcılar için paylaştı.

Dolar Yükselecek mi?

1 Mayıs 2020 piyasalarda resmi tatil olmasına karşın dolar 7 TL’yi aştı. Direnç noktası olarak görülen 7 liranın aşılmasıyla beraber şimdi yatırımcılar dolarda yükselme trendinin devam edip etmeyeceğini araştırıyor.

İNFO Yatırımdan Mert Yılmaz bugün dolar kuru hakkında önemli açıklamalar yaptı. Yılmaz’ın açıklamaları şu şekilde;

“Merkez Bankası geçen gün enflasyon raporunu açıkladı. Bu süreçte Merkez Bankası başkanına da önemli sorular iletildi. Hem İMF hem de swap konusunda başkan önemli bilgiler verdi. Sayın Başkan ilk olarak swap konusunda Merkez Bankaları ile başka ülkelerin görüşme içinde olduğunu söyledi ancak kesin bir anlaşmaya varılamadığını da ekledi. İMF konusunda ise borç alınmayacağını dile getirdi.”

“Bizim artık bir kur savunmamız yok. Kurun 7 TL bandını aşmaması için de özel bir çabamız bulunmuyor. Fakat piyasadaki büyük bir çoğunluk, Merkez Bankası tarafından kurun 7 TL seviyesine çıkmaması adına ciddi çabalar sarf ettiğini savunuyor.”

“Dolar kurunda görüldüğü üzere hareketlenme yaşandı. Bu nedenle 7,20 TL seviyesi bizler için büyük bir sürpriz olmayacaktır. Birçok ülkenin de aynı zamanda dış kaynağa ihtiyacı var. Sonuç olarak ülkemizin İMF ile anlaşması ya da swap anlaşması yapması gerekmektedir”

“4 Mayıs 2020 Pazartesi günü eğer dolar 7 TL’nin üzerinde durursa, 7,20 TL seviyesini test etmeye başlayabilir.”