1.177 TL Maaş Desteği Başvurusu Ne Zaman Başlayacak? Kimler Ücretsiz İzin Maaş Desteği Alabilir?

Ücretsiz izin maaş desteği almak isteyenler son günlerde 1.177 TL ödemelerin ne zaman yapılacağını merak ediyor. Ücretsiz izin maaş desteği başvurusu ne zaman başlayacak? Ücretsiz izin maaş desteği alma şartları neler?

Ücretsiz İzin Maaş Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır?

Başvuru tarihleri henüz açıklanmayan ücretsiz izin maaş desteği ile ilgili olarak geçtiğimiz günlerde Aile Bakanı Selçuk tarafından birtakım açıklamalar yapılmıştı. Bakan Selçuk, kısa çalışma ödeneğinden faydalanamayanlar ile ücretsiz izne çıkarılan ya da işsiz kalanlar için verilecek 1.177 TL desteğin 15 Mart itibariyle iş sözleşmesi feshedilen kişilere yapılacağını belirtti.

Başvuruların SGK bildirim sisteminden yapılacağı bildirilen 1.177 TL maaş desteğinin 3 ay boyunca verileceği de açıklandı. Bakan Selçuk konuyla ilgili olarak, “Nakdi ücret desteğinden faydalanan vatandaşlar, GSS’li yani sağlık sigortalı sayılacak. Ayrıca sigorta primleri de işsizlik fonu tarafından karşılanacaktır. Bu sayede bakmakla yükümlü olunan aile bireyleri de sağlık hizmetlerinden yararlanacak. 15 Mart 2020 sonrasında işsiz kalanlar için ya da ücretsiz izle çıkarılan vatandaşlarımız için verilecek 1.177 TL maaş desteği 3 ay verilecek. Cumhurbaşkanımızdan gelecek talimatlara göre 3 aylık süre 6 aya kadar çıkarılabilecek” dedi.

Vatandaşlar bu açıklamaların ardından ücretsiz izin maaş desteği başvurusu için paylaşılacak tarihi bekliyor. 3 ay boyunca alınacak bu destek, koronavirüs ile mücadele kapsamında vatandaşların işsiz kaldığı süre boyunca verilecek.