1.000 TL Pandemi Desteği Başvuruları Devam Ediyor mu? Sosyal Yardım Parası Alma Şartları

1.000 TL pandemi desteği başvuruları, pandemi sürecinde maddi zorluk yaşayan vatandaşlara destek sağlanması amacıyla Aile, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından başlatıldı. 3 faz olarak planlanan başvurularda 3.faz başvuruları devam ediyor. Vatandaşlar TC kimlik numaralarının son hanesine göre e-Devlet sistemi üzerinden başvurularını gerçekleştirebiliyor. Başvuru yapan kişiler, sosyal yardım parası sorgulama işlemini yine e-Devlet üzerinden yapabiliyor.

TC kimlik numarası 0 ile biten kişiler pazartesi, 2 ile biten kişiler Salı, 4 ile biten kişiler Çarşamba, 6 ile biten kişiler Perşembe ve 8 ile biten kişiler Cuma günü başvurularını yapabilecek. Cumartesi ve Pazar günlerinde dileyen herkes TC kimlik numarası son hane kısıtlılığı olmadan başvuru yapabilecek.

1.000 TL Pandemi Desteği Başvuru Şartları

1.000 TL pandemi desteği başvuruları şartları da belirlendi. Bu kapsamda; pandemi sosyal yardım parası için yapılan başvurular kişi bazlı değil; hane bazlı olarak değerlendirmeye alınacak. Bir aileden yapılan birden fazla başvuruda yalnızca tek bir başvuru değerlendirmeye alınacak. Sosyal yardım parasına başvurusu yapacak olan kişilerde aranan diğer şartlar ise şu şekilde;

  • Faz 1 ve faz 2’den yararlanmamış olanlar
  • 5510 sayılı kanunun 4/a kapsamında olmayan kamu işçileri
  • 4/c kapsamında olmayan memurlar
  • SGK’dan emekli geliri olmayanlar
  • İŞKUR’un işsizlik ödeneğinden yararlanmayanlar
  • İŞKUR’un kısa çalışma ödeneğinden yararlanmayanlar

Bu kişiler, Aile, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından sağlanan 1.000 TL pandemi desteği başvurusunu gerçekleştirebilecek. Sonuçlar e-Devlet üzerinden kamuoyu ile paylaşılacak. Faz 3 kapsamında yapılacak olan sosyal yardım parası ödemelerinin sonuçların açıklanmasından sonra Haziran ayı başında yapılması planlanıyor. Yapılan Faz 1 başvuruları Mayıs ayı başında yapılmıştı. Faz 2 ödemeleri ise geçen hafta gerçekleşti.