0.49 Faizli Temel İhtiyaç Kredisinden Sonra Düşük Faizli Konut Yapılandırma Süreci Başlayacak mı?

Son günlerde vatandaşlar koronavirüs salgını nedeniyle alınan ekonomik tedbirler kapsamında 0.49 faizli ihtiyaç kredisinden yararlanmaya başlamıştı. 4 milyondan fazla kişinin başvurduğu ve 2 milyon kişinin aldığı temel ihtiyaç kredisi vatandaşların hesaplarına yatırılmaya devam ediliyor. Bu kredinin 6 ay ertelemeli olması da tüketicilerin büyük ilgisini kazandı. Peki konut kredisinde yapılandırma olacak mı? Kamu bankaları konut kredisinde yapılandırma hizmeti verecek mi?

Konut Kredisinde Yapılandırma Olacak mı?

Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank’ın başlattığı 0.49 faizli ihtiyaç kredisi kampanyasına yoğun ilgi devam ediyor. Bununla beraber devlet desteğiyle sağlanan bu kredi 3000 TL, 5000 TL, 10 bin TL ve 7 bin 500 TL olarak vatandaşlara sunulmaya başlandı.

Pandemi sebebiyle acil nakit ihtiyaçlarını karşılamaya isteyen vatandaşlar 6 ay ertelemeli olan bu kredinin geri dönüşlerini de almaya başladı. Şimdi ise tüm gözler devlet bankalarının sunacağı konut kredisi faiz oranlarında.

2020 yılına giriş yapılmasıyla beraber konut kredisi taleplerinde yoğun bir artış gözlemlendi. İlk olarak yüzde 0.99 faiz oranıyla konut kredisi veren 3 kamu bankası daha sonra yüzde 0.79 oranına kadar faizleri düşüreceğini açıkladı.

Vatandaşlar pandemi nedeniyle kamu bankalarından yüzde 0.79 faiz oranıyla konut kredisi yapılandırma duyurusunun yapılacağı günü bekliyor. Bununla beraber konut kredisi kullanım limitlerinde de düzenleme beklenirken salgının ekonomik etkilerinin yaşanmaması adına daha düşük faizle kredi seçeneklerinin gelebileceği de düşünülüyor.